Each year in coordination with the Children’s Hometown Holiday, our students in Grades K-12 write about a Holiday themed prompt.  This year the students were asked to write about their favorite Christmas memory.  The CHH committee reads the more than 3000 entries and awards Distinguished Writer Awards to the Top 3 Selections in each class.  In grades K-7, they also select one selection per class that is exceptional and award that writer a book. This year’s winners were:

Kindergarten
Smith/Black (CES) – Eli Freed
Harrison – Jimmy Daignault
Rinehart – Lincoln Joseph
Noggle – Natalie Houser
Wilson – Griffin Cossel
Yinger/Sudman – Gabe Denman
Gabel – Landon Baker
Zickafoose – Bill Miller
Kahlig – Gracie May
Black (KG) – Mason Brown
Saunders – Elaina Rosebrook

First Grade
Dorsey/Green – Samantha Unger
LaMarr/Vickery – Daemon Flores
Guisinger – Kailynn Hayes
Kantner – Gabriel Little
M. Webb – Faith Martin
Holloway – Abigail Dodds
Mertz/Neu – Vivian Fisher
Moran – Brady Roediger
Brown (1st) – Grace Bill
Hennon – Morgan Dearinger
Wendel – Karli Schultz

Second Grade
Cutnaw/Mcgaughy – Addisyn Wilcoxson
Davis – Trevor Varno
Klopfenstein – Daniel Holbert
Hutt – Maggie Steiner
Sammons – Laynie Makar
Shepherd – Carmin Wibley
S. Brown – Mallory Burden
Kuck – Ella Schaub
Suchland – Logan Schumann
Puthoff – Madison Golden

Third Grade
Berg – Laynee Bradford
Wilcoxson/Meeks – Kayden Penrod
Dorner – Kylah Kohler
Unterbrink – Lilly Dodds
Kingston – Kiara Keith
Wachauf – Rileigh Peters
T. Maurer – James Hones
Talowsky – Elijah Hughes
Brewer – Peytonn Bowersock
Ward – Gabe Snodgrass

Fourth Grade
Briem – Kaylee Hyde
A. Turner – Arianna Miller
Ferenbaugh – Kayla Zielonka
N. Truesdale – Emma Frey
Duncan – Sarah Schultz
J. Brandt – Ciann Pack
Prater – Evelyn Cox
Zwiebel – Sophie Moon
Brown (CES) – Miela Gutierrez
Holtzapple – Zoe Heldman
Thompson/Hilty – Aubree Ramos

Fifth Grade
Otto Period 1/2 – Lydia Young
Otto Period 3/4 – Jack Fisher
Otto Period 8/9 – Logan Wicks-Klemen
Mullen Period 1/2 – Rossalynn Kimble
Mullen Period 3/4 – Nick Elkins
Mullen Period 8/9 – Ragen Schmelzer
Kohler Period 1/2 – Lean Balagon
Kohler Period 3/4 – Gabriel Wright
Kohler Period 8/9 – Natalee Folk

Sixth Grade
Steinke Period 1/2 – Bryson Pack
Steinke Period 5/7 – Dawson Ware
Steinke Period 8/9 – Brooke Place
Roediger Period ½ – Evan Steinke
Roediger Period 5/7 – Chloe Wachauf
Roediger Period 8/9 – Nick Kellerman
Adams Period 1/2 – Kortney Fullenkamp
Adams Period 8/9 – Olivia Marchal
Adams Period 5/7 – Braydin VanBuskirk

Seventh Grade
Larkin Period 3 – Caitlyn Rostorfer
Larkin Period 8 – Elizabeth Harpole
Conkle Period 3 – Tia McCoy
Conkle Period 8 – Audri Keith
Rankin Period 3 – Natalie Bacon
Rankin Period 6 – Sierra Holliday
Rankin Period 8 – Elisabeth Good